Rodinný dům do Žebětína

Rodinný dům do Žebětína

spolupráce:

Michaela Tománková

 

vizualizace:

Jakub Frolík

 

místo:

Brno - Žebětín

 

studie:

2016

 

Novostavba rodinného domu je navržena v místě stávajícího zahradního domku určeného k demolici. Jedná se o, v hlavní části, mírně svažitý pozemek se severojižní orientací. V místě stavby je parcela srovnána do roviny, směrem na sever k příjezdové cestě mírně klesá, na jih se pozemek zvedá v prudkém svahu upraveném do teras.

Dům má dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží. Půdorysně má nadzemní část tvar obdélníku o rozměrech 9x13 metrů, má sedlovou střechu s neobývaným půdním prostorem.

Přístup k domu je umožněn ze severní strany z veřejné komunikace. Příjezdová cesta na pozemku klesá na úroveň 1PP k vjezdu do garáže. Výšková vyrovnání tvoří gabionové stěny. Ke vstupu do domu vede schodiště podél opěrné stěny (oplocení pozemku).

Na vstupní zádveří v objektu navazuje vnitřní schodiště směřující do garáže a relaxační zóny domu a chodba, ze které se dostaneme do koupelny, prádelny a hlavního obytného prostoru, který spojuje kuchyni, jídelnu a obývací pokoj. Za posuvnými dveřmi se skrývá pracovna. Z pracovny i obývacího pokoje je přístup na venkovní terasu.

Po schodišti vystoupáme do druhého podlaží, kde se nachází ložnice se samostatnou šatnou, dva pokoje s možností propojení do jednoho většího a koupelna. V šatně je navržen stahovací přístup do půdního prostoru.

Podzemní podlaží slouží několika funkcím. Pod hlavní hmotou domu se nachází prostorná garáž pro dva automobily s výklenkem pro parkování kol a motocyklů, sklady a technická místnost. V druhé části podzemního podlaží, situovaném pod zahradou, je navrženo domácí wellness. Kromě velkého bazénu se zde nachází vířivka, domácí fitness a sauna, šatna, wc a koupelna. Tyto prostory jsou uspořádány kolem proskleného zeleného atria schodištěm vedoucím na terasu před obytnou částí rodinného domu. Na wellness navazuje vinný sklípek se svým zázemím.

Na pozemku se nachází malý zahradní domek, kůlna.

Použity jsou elementární materiály, které podtrhují čistotu a jednoduchost objemového řešení. Dům je navržen jako železobetonový, s plechovou střešní krytinou. Uvnitř je omítaný, s pohledovými betonovými stropy.