Přestavba kamenické dílny na rodinný dům

Přestavba kamenické dílny na rodinný dům

spolupráce:

Petr Dobrovolný, Michaela Tománková

 

vizualizace:

Jakub Frolík

 

místo:

Židlochovice

 

studie:

2016

 

Předmětem studie je rekonstrukce původní kamenické dílny se zázemím na rodinný dům. Celek tvoří dvě části, rozlehlejší a vyšší objekt samotné dílny a nižší objekt s přidruženými provozy kanceláří a hygienickým zařízením. Objekty jsou kratšími štítovými stranami orientované do ulice a svírají mezi sebou průjezdný dvůr, na který navazuje zahrada. Dílna má sedlovou střechu, zázemí pultovou. Dílna je částečně podsklepena.

 

Díky dobrému technickému stavu návrh využívá stávajících hmot obou objektů a stavební zásahy jsou minimální. Pouze části do zahrady, které vykazují zvýšené sedání, budou nahrazeny novými konstrukcemi a zároveň směrem do zahrady rozšířeny tvarově navazujíc na stávající hmoty. Objekt určený k bydlení bude zateplen.

 

Návrh tvoří dvě oddělené, ale prostorově navazující jednotky. Vlastní rodinný dům je umístěn do menšího objektu, větší objekt tvoří částečně dílna, částečně jakýsi pavilon s doplňkovými funkcemi.

 

Bytová jednotka vychází z konkrétních potřeb investorů. Je určena pro manželský pár a sdružuje na malém prostoru všechny funkce pro pohodlné bydlení. Vzhledem k malé hloubce objektu 3,5 metru a požadavku bezbariérového užívání vznikl jednoduchý koncept řazení jednotlivých užitkových místností vedle sebe podél chodby ve schematu dvojtraktu. Takto jsou k sobě sdruženy vstupní hala, toaleta, koupelna, technická místnost a spíž. Chodba je po celé délce vybavena nábytkovou stěnou, která v sobě skrývá např. prádelní koš a pračku v návaznosti na koupelnu, a která by případnou demontáží umožnila bezbariérový pohyb na šířce 1,6 metru. Chodba je prosvětlena dvěma střešními světlíky, ostatní místnosti jsou orientovány na fasádu do dvora. V závěrech chodby se nachází ložnice a hlavní obytný prostor s kuchyní, které se rozšiřují na celou hloubku traktu a které jsou od chodby odděleny posuvnými dveřmi s možností úplného otevření. Obytný prostor je rozdělen na několik zón. První je průchozí kuchyně s malým jídelním stolem, na které navazuje venkovní posezení kryté výsuvnou markýzou. Prostor pokračuje obývacím pokojem s velkou pohovkou, pracovním stolem a krbem. Místnost je v této části otevřena do střešní konstrukce a má pod sedlovou střechou výrazně šikmý strop. Celoprosklenou stěnou s posuvem je od zbytku domu„oddělena“ zimní zahrada, kterou lze v létě zcela otevřít do zahrady na východ i jih posuvně-skládacími dveřmi. Na hmotu domu zavazuje užitková zahrada se záhony.

 

Objekt dílny si částečně zachovává původní funkci. V přední části směrem do ulice je dílna majitele, doplněna o velkorysý vjezd ze dvora a nové schodiště, propojující dílnu s původním sklepem s valenou klenbou, jehož poloha je navržena dle předpokládané polohy sklepa. Na dílnu navazuje sklad, šatna a hygienické zařízení, které jsou vestavěny do stávající hmoty. Druhou část objektu, která je uvažovaná jako přístavba, tvoří velký bazén s relaxační plochou orientovaný velkorysým prosklením do zahrady. V návaznosti na něj je navržen pokoj s klavírem pro majitelku.