Přístavba a úprava stávajícího RD v Hrušovanech u Brna

Přístavba a úprava stávajícího RD v Hrušovanech u Brna

spolupráce:

Martin Sazama, Ema Pavlovská

 

místo:

Hrušovany u Brna

 

studie:

2020

 

Řešený rodinný dům se nachází v Hrušovanech u Brna na ulici Hybešova v řadové zástavbě architektonicky nesjednocených domů o jednom podlaží se sedlovou střechou, s hřebenem rovnoběžným s ulicí. Dům je stávající, se zahradou za domem, přístup na ni je přes dům. Dům je v současné době prázdný, ale udržovaný.

 

Předkládaný návrh řeší dispoziční úpravy stávajícího objektu do ulice, demolici přístavků a verandy ve dvoře, včetně zasypání stávajícího sklepa a návrhu nového dvorního rozšíření.

 

Úprava dispozice vychází z požadavků investorů na současné bydlení, vše ale s ohledem na jejich finanční možnosti. Vnitřní zásahy ve stávajícím objektu se proto snaží být co nejmenší. Díky odbourání verandy dojde k uvolnění stávajících oken do objektu a možnost přímého odvětrání a prosvětlení místností. Do fasády z ulice není nijak zasahováno.

Ve stávajícím objemu zůstává propojující chladná chodba se zahradou, která slouží i jako odkladiště kol, dětských kočárků apod., z chodby zůstává i stávající přístup na půdu a dveře z chodby, které se stávají „vstupními“ do předsíně, dále pokračuje chodba kolem otevřené pracovny (ta slouží i jako pokoj pro hosty pro jejich přespání na rozkládacím gauči), kterou je možné uzavřít posuvy, u štítové sousední stěny jsou umístěny koupelna a šatna, z chodby se vchází z ložnice a do dětského pokoje, orientovaných do ulice.

Při straně souseda na severní straně je navržena soudobá přízemní přístavba, ve které bude umístěna kuchyň, jídelna a obývací prostor a samostatné wc. Přístavba se díky velkému fixnímu oknu s posuvnými dveřmi otevírá do dvorku, který je řešen terasovou dřevěnou podlahou s kruhovým výřezem v centrální části pro květinový záhon se stromem. Do tohoto „kruhu“ je vyvedena i pumpa ze stávající studny, přístup do studny je krytý terasou. V čele přístavby je okno s možností přísedu a úzkou otvírkou, směřující do zahrady. Kuchyně, wc a koupelna ústí do malého vnitřního atria, které prostory prosvětluje a zároveň umožňuje jejich přirozené odvětrání.

Přístavba bude zvenku obložena dřevěným laťováním a střecha bude řešena jako zelená extenzivní. Strop přístavby je řešen s viditelnými dřevěnými trámy.

 

Podél domu je navržena pergola (kombinace oceli a dřeva), která na konci přístavby vybíhá až k zídce se sousedy na jižní straně a tvoří tak krytý prostor pro sezení a venkovní kuchyň. Pergola slouží i jako ochrana proti slunci pro okenní výplně. Okno na západ z obývacího pokoje je vybaveno venkovní žaluzií.

 

Dům je nyní napojen na přívod elektřiny, vody, slaboproudu a plynu, toto zůstává zachováno. Nově se počítá s vybudování kanalizace. Ohřev teplé vody bude zajišťovat plynový kotel s externím zásobníkem umístěným v koupelně. Ohřívá také vodu do teplovodních radiátorů, u HS portálu do fancoilu. V přístavbě jsou navržena krbová kamna s odtahem nad střechu. Dešťové vody z „dvorní části“ jsou zachytávány do stávajících revidovaných jímek a slouží jako závlaha zahrady. Uvažuje se s využitím vody ze studny ke splachování.

 

Zahrada je upravena, v jejím závěru se počítá s kůlnou a ohništěm a zázemím.